Jooga harjutustega saab energiat keha kanalites ehk meridiaanides liigutada. Lihtsalt võtad asendi ja kõik hakkab liikuma. Sinus ees ja sinu ümber.
Mulle meeldib mõte, mida lugesin jooga raamatust 30-päevane treeningplaan:
Jooga on 99% praktikat ja 1 % teooriat. Teed mõned harjutused, mediteerid ja kõik on võimalik.
Kodused joogaharjutused algajatele
Kui oleme väsinud, muserdatud ja raskustundega, haarame me sageli toidu, tass kohvi või tükk šokolaadi järele. Aga tegelikult ei pea me “laenama” energiat. Selle asemel saab kasutada jooga tehnikad ja teha energiat andvaid harjutusi. Parandades füüsilise liikumisega vereringet, saab stimuleerida tšakraid ning elavdada oma keha, ilma kaloreid juurde kuhjamata.
5 kundalini jooga harjutust
Tõesta endale, et kogu energia mida vajad, on sinu enda sees olemas!
1. Kaelavenitus
Kaelavenitus leevendab stressi, ärevust ja peavalusid. Aitab kogu kehal lõdvestuda. Hoia selg sirge ja siruta kael pikaks. Seejärel langeta pea veidi ette, nii et lõug jääb rinnale puhkama. Keera pea aeglaselt paremale, viies parem kõrv parema õla juurde. Hoia natuke pea õlal. Soovi korral pane ka käsi raskuseks. Too pea aeglaselt keskele tagasi. Edasi keera pea aegalselt vasakule, viies vasak kõrv vasaku õla juurde. Hoia natuke pea õlal ning siis too pea aeglaselt keskele tagasi. Jätka veel mõned korrad mõlemale poole. Lõpetuseks langeta pea ette ja pane käed sõrmseongus raskuseks. Hoia natuke aega asendit ja tunneta venitust.
2. Konnad
Konnad on suurepärane energia andja ja mõtete puhastaja. Tasakaalustavad keha varbast pealaeni. Minu õpetaja Piret Jõemägi ütles kunagi, et kui teed hommikul 26 konna, siis pritsib energia kogu päevaks silmist välja. Kui aga õhtul und ei tule, siis tule voodist välja, tee 26 konna ja magad nagu nott hommikuni. Selleks, et teha konnasid, seisa püsti ja aseta kannad kokku, varbad suunaga väljapoole. Seejärel kükita alla, lükka pea kuklasse, tõstes kannad (ideaalis hoia neid koos), põlved varvaste suunas ja asetades sõrmeotsad põrandale. Hinga sisse, tõsta puusad, too lõug keha lähedale ja siruta jalad. Hingata välja ja tule tagasi kükitamise poosi. Jätka 13-26 korda. Kui soovid seda harjutuse olemusega sügavamalt tutvust teha, siis vaata ja kuula Anne Novaki õpetusvideot.
3. Vaagnapõhja tõsted
Vaagnapõhja tõsted teevad head südamele ja kaelale. Aitavad vähendada pingeid alakehas. Lama selili, põlved kõverdatult ja jalatallad vastu maad. Võta käega ümber pahkluude või pane peopesad pihud allapoole matile. Hinga sisse ja tõsta oma puusad üles nii, et need kerkivad põrandast lahti. Tee harjutust rahulikult ja kiirustamata. Välja hingates langeta puusad uuesti matile. Jätka 1-3 minutit.
4. Kass-lehm
Leevendab suurepäraselt pingeid seljas, kaelas ja õlgades. Suurendab lülisamba painduvust. Vähendab PMS-i sümtomeid. Hea seedimisele. Ole käpuli, pilk põrandal. Randmed on õlgadega joondatud ja põlved puusadega samal joonel. Sissehingates tõsta pea üles nii, et selg läheb nõgusaks. Langeta välja hingates pea ning tõmba selg küüru. Jätka liikumist kahe asendi vahel 1-3minutit.
5. Beebiasend
Leebe puhkeasend, mida kasutatakse keha rahustamiseks. Põlvita põrandal, suured varbad koos. Vaju kandadele, põlved puusade laiuselt avatud. Kummardu puusadest ettepoole, viies pea ja rindkere aeglaselt ette kuni laubaga põrandale. Toeta käeseljad põrandale jalgade juurde, peopesad ülespoole. Kui soovid, võid ka käed üle pea peopesad põranda poole ette poole sirutada. Lõdvesta keha ja hinga asendit hoides 1-3 minutit rahulikult sisse ja välja.
Lõpetuseks ütle endale, et “mina oled enda elus kõige tähtsam, igaljuhul!”
Kui soovid joogaga sügavamalt tegeleda, siis ootan sind iganädalaselt harjutusi tegema joogasaali või saad kasutada ONLINE ülekannete võimalusi.
Väikesteks jooga- ja mediteerimisepausideks vaata WWW.TOPTERVIS.EE. Siit leiad 3-5minutilisi hingamise ja meditatsiooni juhendusi või sobivaid harjutusi oma seljale, kaelale, turjale.