Meie elus on aasta jooksul erinevad valged ja mustad perioodil. Mõnel kuul saadab sind suur edu ja pulbitsed tegutsemistahtest ning siis oled hoopis peadpidi väljakutsetes, madalseisus või isegi haige.
Biorütmid mõjutavad meie energiataset ja immuunsussüsteemi
Mis on biorütmid?
Biorütmid on bioloogiliselt määratud rütmid. Vikipeedia ütleb, et biorütmid on organismide füsioloogiliste, emotsionaalsete, intellektuaalsete ja sotsiaalsete omaduste ja võimete korrapärane perioodiline korduvus mingis ajaühikus.
Biorütmide teooria järgi alustavad sünnihetkel kõik tsüklid liikumist null positsioonilt. Tsüklitel on erineva amplituudidega tõusud ja mõõnad. Liikumine algab positiivse suunas, sest igas alguses on kaasas palju energiat. Kui tsükkel on saavutanud üleval maksimumi, alustab see vähenemist. Kui tsükkel on saavutanud miinimumi, on meie energiatase miinimumis. Öeldakse, et kõige ebastabiilsemad päevad on need kui tsükkel vahetab oma suunda kas positiivselt negatiivsele või negatiivselt positiivsele. Nendel päevadel on meie võimed kas täielikult maksimumis või täielikult miinimumis.
Biorütmitsüklitest kolm suuremat on
1. Emotsionaalne biorütmitsükkel (kestab 28 päeva)
Emotsionaalses positiivses tsüklis olles oleme rõõmsameelsemad ja võtame kõike kergemalt. Negatiivses tsüklis miinusega olles aga muutume murelikuks ja negatiivsemaks, oleme nutusemad.
2. Füüsiline biorütmitsükkel (kestab 23 päeva)
Füüsilises positiivses tsüklis oleme rohkem liikumisele motiveeritud, treeningutes vastupidavamad ning enesetunne on kergem. Füüsiliselt negatiivne tsükkel võib tuua kaasa rohkem tööõnnetusi või sportimisel vigastusi. Haigustele vastuvõtlikumad.
3. Intellektuaalne biorütmitsükkel (kestab 33 päeva)
Intellektuaalselt positiivses tsüklis olles töötab meie loogika paremini, suhtlemine on vabam ning arusaamad kiiremad. Tööalased kohtumisi ja läbirääkimisi saadab õnn. Negatiivse poole peal olles ei tööta aga hästi keskendumisvõime, segaduses oleks, aeglasemad.
Intuitiivne biorütmitsükkel on minu sisemise hääle lemmik! Kui on miinuses, siis ma suuri otsuseid vastu ei võta.
Biorütmide kalkulaator: üks võimalik versioon on Keisan Online Kalkulaator
Biorütmide rakendused saad laadida ka omale telefoni App Storest, Google Playst või Play Storyst. Näiteks minul on App Store -> Biorhytm -365
Biorütmi diagramm
Igal inimesel läbivad aastas ühe korra kõik kolm rütmi ühes punktis (n-ö must päev). Zoja Gabovits kirjutab oma raamatus „Minu tee reanimatoloogiast homöopaatiani“, et Jaapanis viidi läbi põnev eksperiment, mille käigus arvestati kõikide ühistranspordi juhtidele personaalselt välja biorütmid ühe aasta lõikes. „Mustal päeval“ anti töötajatele tasuline vaba päev, mil ta pidi viibima kodus. Ühe aasta jooksul vähenes avariide hulk Tokio tänavatel mitmekordselt.
Olen aastaid kasutanud Zoja Gabovitsilt saadud biorütmi diagrammi oma pere ja õpilaste tervisliku seisundi mõistmisel ning toetamisel. Meil on aastas perioodid ja „energeetilised augud“, mida tuleb aktsepteerida. Selleks, et neist võimalikult leebelt läbi minna, tuleb kasutada häid harjumusi, et vajadusel ennast toetada (näit. parem toitumine, füüsiline liikumine, mürkide väljutamine, jooga, meditatsioonid, motiveerivad raamatud).
Diagrammi foto raamatust Zoja Gabovits „Minu tee reanimatoloogiast homöopaatiani“
Biorütmide teooria järgi peetakse sünnipäeva murdepunktiks hädast rõõmuks ja esimene kuu pärast sünnipäeva on kõige soodsam. Inimesel tekib “energeetiline auk“ KAKS KUUD enne sünnipäeva ja ÜKS KUU pärast sünnipäeva, peale selle on ka SEITSMES KUU raske. Enamusel meist tekib toimub just sel perioodil üldine seisundi halvenemine. Teadmatus on raske seisund ning vahel on hea kui õpetaja või sõber ütleb, et praegu oled olukorras, kus sa väga palju midagi muuta võib olla ei saa. Proovi anda endast hetke olukorras parim ning sa näed, et varsti läheb uuesti lihtsamaks.
Nii, et kui vähegi võimalik, siis sellele „energeetilise augu“ perioodile eluliselt olulisi asju ajastada ei tasuks. Näiteks operatsioonid, vaksineerimine, lepingute sõlmimised jne.
Mind toetab mustas perioodis olles teadmine ja mantra
„KA SEE MÖÖDUB“
Kuidas biorütmi diagrammi mõista?
Vasakpoolne esimene püstine (vertikaalne) kriips on SINU SÜNNIKUUPÄEV ehk sinu uus aasta (toome näiteks, et see on minu sünnikuupäev 12.mai). Liikumine algab ülesse positiivse suunas, saavutab üleval maksimumi ja alustab uuesti vähenemist jõudes horisontaalse jooneni peale teist püstist kriipsu. Teine kriips tähistab kuu möödumist (12. juuni). 12. mai kuni 12. juuni on minu jaoks diagrammil vahemik I. Jooniselt on näha, et vahemikul 12.juuni kuni 12.juuli, rooma II, perioodil on ring ümber ja kuna see periood on madalseis, siis iseloomustab seda must värv. Diagrammilt on näha, et 2 kuud enne sünnipäeva on tsükkel kõige pikemalt mustas miinimumis. XII kuu ümber on samuti ring. Minu jaoks on see periood siis 12.märts kuni 12.mai. Oleme oma aastaga energia ära kulutanud ning see on ka periood kus inimesed tavaliselt kõige rohkem on haiged.
Kuidas ennast mustaks perioodiks ettevalmistada?
Öeldakse, et tänapäeva maailmas ei piisa enam “sammu pidamisest” ehk siis järjelolemisest. Selleks, et “ellu jääda”, tuleb sammuke kõigest ees olla. Olles teadlik oma aasta mõõna – ja tõusuperioodidest, saab joone peal valgesse perioodi ajastada kõik kõige olulisemad tegevused ning seejärel valmistuda joone alla musta perioodi minekuks.
SEITSE soovitust nädal enne musta sisenemiseks:
1. Liigu rohkem looduses, soovitavalt metsas
Inimene peaks loodusele rohkem lähemal olema või sinna minema. Need kes looduses on, hingavad sügavamalt ning on ka tervemad. Loodus teab täpselt, mida sa heaks enesetundeks ja terve olemiseks vajad. Ta täidab sind sellega vaatepildi ja lõhna kaudu ning saadab tervemana igapäeva tegemistesse tagasi.
2. Toitu tervislikumalt ja vähenda toidukoguseid
Keha tunneb ära, et sa pöörad talle tähelepanu ning vähem toitu tähendab kehale ka rohkem puhkust. Vähem magusat, piima ja valget jahu aitab kindlasti ennetada või vähendada nohu ja köha limakoguseid. Mida kergem on kehal olla, seda lihtsam on tal saabuva musta perioodi või negatiivsuse või viirusbakteritega tegeleda.
3. Suurenda vitamiini annuseid
Igal perel on omad tervisenipid. Kui oled vitamiini või toidulisandite tarbija, siis võta topelt annused. Lisaks söö rohkem sidrunit, hapukapsast, greipi, küüslaauku, sibulat, mett jne. Hea oleks nendega tavapärasest varem alustada. Sellisel juhul sa ei tegele ootamatult saabunud sümptomitega saabumishetkel vaid oled paar sammu ees ja kavaldad saabuda tahtvad (haigus)väljakutsed üle.
4. Joo rohkem teed, kuuseokkakokteili ja (allika)vett
Vett saab mõjutada mantra, sõna, loodusandidega. Seega veekristall muutub tervemaks ja tugevdab ka sinu keha. Pane joogivette midagi järgmisest valikust: (külmutatud)marju, kuusekasve, piparmündileht, sidrunit jne. Tassike head taimeteed lahendab alati kõik probleemid.
5. Käi saunas või tee higistama panevat trenni
Higistamine aitab kehast mürke väljutada ning teeb keha puhtamaks. Kui kehas on palju jääkaineid, siis tõmbavad nad nagu magnetina sarnast raskemat energiat sulle külge. Saun ja vihtemine aitab ka viha väljutada. Viha teeb inimese haigeks. Viha -> viht -> vihtlemine.
6.Praktiseeri joogat ja/või mediteeri
Alateadvus kogub palju prahti ning mure mõte teeb haigeks. Seega mida rahulikum on sinu meel ja keha, seda vähem saab raskem periood sulle liiga teha. Jooga ja meditatsioon on hea abiline keha lõdvestumiseks. Vaimselt puhtam ja tugevam inimene on vähem välisele pahnale vastuvõtlikum.
7. Tee nädal enne saabuvat musta perioodi ja selle sees olles
Joogatund immuunsussüteemi tugevdava harjutusseeriaga (kestvusega 90minutit)
Kuulamismeditatsioon Top Tervise meditatsioonide valikust (kestvusega 1-10minutit)
Kui soovid iganädalaselt ennast tasakaalus hoida ja oma närvisüsteemi mustaks perioodiks ettevalmistada, siis oled oodatud ühinema ONLINE joogatundidega!
Rohkem biorütmide kohta saad kuulata ERR saade BIORÜTMID.
Rohkem biorütmide kohta saad lugeda Ilmar Raidna raamat BIORÜTMID.